Sınırsız Paylaşımın Tek Adresi

Sınırsız Paylaşımın Tek Adresi
Modarotör Alımları Başlamıstır

  Macos İşletim Sistemi Nedir

  Paylaş
  avatar
  MaTa
  WebMaster
  WebMaster

  Mesaj Sayısı : 20
  Kayıt tarihi : 05/02/10
  Yaş : 28
  Nerden : adana

  Macos İşletim Sistemi Nedir

  Mesaj tarafından MaTa Bir Paz Şub. 07, 2010 1:51 pm

  Macos İşletim Sistemi Nedir
  mac os x macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve apple tarafından macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir.

  mac os x aslen bsd ve mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan darwin'e dayanır. apple bu sistemi kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra mac os x kullanıcı arabirimi olarak aqua'yı geliştirmiştir. sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir.

  mac os x server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü mac os x ile aynı olsa da, apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. mac os x'ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içerir.

  tarihçe:
  mac işletim sisteminin onuncu sürümü olmasına rağmen, mac os x'in gelişimi çoğu alanda klasik mac os'ten bağımsızdır. sistemin altyapısını nextstep'ten alınmış ve daha sonra darwin adı altında açık kaynak olarak sunulmuş mach mikroçekirdeği ve bsd oluşturur. bu sebepten dolayı mac os x unix tabanlı bir işletim sistemidir.

  1985 yılında apple "yeni nesil" bir işletim sistemi yaratmak için kolları sıvamıştı (bakınız: taligent ve copland). başarısızlıkla sonuçlanan girişimden sonra next'in işletim sistemi —o zamanki adıyla openstep— yeni mac işletim sisteminin temeli olarak kararlaştırılmıştı. bu kararı takiben next apple tarafından alındı ve steve jobs apple'a geri dönmüş oldu.

  jobs geri döndükten kısa bir süre sonra şirket başkanlığını geri aldı ve yeni işletim sistemi üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdı. openstep'i yavaş yavaş geliştirerek mac os x yapmayı amaç edinen bu projeye rhapsody adı verildi. eski macintosh bilgisayarlarındaki donanım zorlukları, nesne tabanlı yeni bir yazılım mimarisi ve bazı ticari konulardaki anlaşmazlıklar yüzünden sancılı bir geçiş dönemi yaşanmış olsa da, rhapsody mac os x adıyla 24 mart 2001'de piyasaya sürüldü.

  o günden bu yana mac os x 10.0 (cheetah), 10.1 (puma), 10.2 "jaguar", 10.3 "panther" ve 10.4 "tiger" sürümleri piyasaya çıkmıştır. 7 ağustos 2006'da wwdc'de steve jobs tarafından ilk demosu yapılmış olan [1] mac os x 10.5 "leopard"'ın 2007 baharında çıkacağı duyurulmuştur. [2] ürünün şu anki kod adı leopard olmasına rağmen satış sürümünün başka bir adla anılabilme olasılığı vardır.

  belli başlı özellikler :

  liste için son sürüm olan tiger baz alınmıştır.

  pdf ve quartz teknolojilerini kullanarak sistem çapında vektörel grafikler sunar.
  256x256 piksele kadar çıkabilen yüksek renkte, yeniden boyutlandırılabilen simge kullanımına destekler.
  sistemdeki tüm metin alanları yazım kılavuzu, imla düzeltme, sözlük, değişik seçim şekilleri, otomatik tamamlama, sürükle-bırak ve sistem servisleri ile uyumludur. kısacası, kullandığınız her metin kutusunda sayılan özellikleri kullanmak mümkündür, programcının özel bir çaba sarfetmesi gerekmez.
  yüksek kalitede görüntü yumuşatma ve gölgelendirme.
  açık uygulama pencerelerini hem uygulamaya göre erişime, hem ekranda görülen sıraya göre erişime açmıştır.
  colorsync: sistemdeki görüntü motoru basıma hazır, kağıt üzerine çıkacağı, ya da değişik ortamlarda gösterileceği bildirilen görüntülerin renk kalibrasyonunu kendiliğinden yapar.
  opengl sayesinde grafik çizimleri için donanım bazlı hızlandırma sağlar, bu teknolojinin adı quartz extremedir.
  exposé adlı özellik sayesinde tek tuş ya da fare hareketi ile tüm açık pencereler, öndeki uygulama pencereleri ya da masaüstü ekrana gelir.
  sistemdeki uygulamaların çok büyük bir kısmı unicode desteklidir.
  yerelleştirme ve tercümeyi kolaylaştıran bir mimari sunar. çoğu program için programın kendisi, kullanıcı arabirimi ve arabirimde kullanılan dil birbirinden tamamen bağımsızdır.
  filevault özelliği aes-128 kullanarak kullanıcı verisini şifreler.
  widget denilen ufak programları barındıran dashboard katmanı sayesinde ufak işleri halleden programcıklar el altından tek tuşla çağırılıp hemen saklanabilir.
  sistem çapındaki dosyaları, resimleri, e-postaları, adresleri ve daha birçok türü arayabilen spotlight sayesinde içerik aramaları çok hızlı olarak gerçekleşir. arama sonuçları sanal klasörler olarak saklanabilir.
  automator son kullanıcılar için rutin hale gelen görevleri otomatik hale getirebilen bir programdır. uzun süre önce apple tarafından geliştirilmiş olan applescript'i daha da kolay kullanılan bir teknoloji haline getirmiştir.
  birden fazla kullanıcının aynı bilgisayarı farklı ayarlarla kullanabilmesini sağlayan profiller sunar.
  sistem çapında ingilizce sesli komut tanıma ve metin okuma özelliği mevcuttur. bu teknolojinin bir ileri aşaması olan voiceover sayesinde mac os x görme engelli kullanıcılara ekranda neler olup bittiğini anlatır.
  standart kurulumla gelen ichat yazılımı internet üzerineden 3 kişinin aynı anda görüntülü konferans yapmasını, 10 kişinin aynı anda sesli görüşme yapmasını sağlar.
  __________________

   Forum Saati C.tesi Tem. 21, 2018 3:40 pm